A torma 5 jótékony hatása recepttel

A legtöbb embernek a torma szó hallatán a húsvéti sonka és a piros tojás jut eszébe. Ez nem véletlen, hiszen mára már szinte hagyománnyá vált, hogy húsvétkor a torma is…
Mire keresel megoldást?
Emésztési gondod van? | Fizikai fájdalmad van? | Súlyproblémád van?
Akkor ez a cikk neked szól...
"

Tovább a blogra

l

Átlagos értékelés

Publikálás dátuma

2024 03. 29.

Szerző

Acsai Ágnes

A legtöbb embernek a torma szó hallatán a húsvéti sonka és a piros tojás jut eszébe. Ez nem véletlen, hiszen mára már szinte hagyománnyá vált, hogy húsvétkor a torma is megtalálható a magyar családok asztalain.

Viszont, mint hagyományos magyar család, a mindennapokban igen keveset használjuk ezt az elképesztő gyógyhatású növényt, melynek rendkívül sok egészségügyi előnye van. Édesanyám a télire elrakott uborkához és a többi zöldséghez (karfiol, kisdinnye, paprika stb.) mindig rak tormát is.

Magam, amikor évszakátmenetben vagyok, akkor fokozottan ügyelek arra, hogy az étrendem tartalmazza a tormát. Ha pedig úgy alakul, hogy egy kicsit le van robbanva a szervezetem (fáradtabb vagy esetleg náthás vagyok), akkor igen nagy mennyiségben veszek belőle magamhoz.

Mitől olyan hatékony a torma?

Méregtelenítés szempontjából csodálatos zöldség. Ez a növény sejtszinten pucolja ki a káros anyagokat, emellett pedig segít a húgyúti fertőzések enyhítésén. Így vesénk nagyon szívesen veszi, ha fogyasztjuk.

Antioxidáns hatású

A torma fő hatóanyaga a mustárolaj. Hatékony immunerősítő a magas C-vitamin tartalmának köszönhetően erős immunfokozó és antioxidáns hatással bír. A torma fogyasztása megemeli a belső testhőt, ezzel pedig serkenti az immunrendszert.

Növényi antibiotikum

A torma nagyon hatékonynak bizonyult a különböző fertőzésekkel szemben. Hasznos lehet a rossz baktériumok megsemmisítésében, amik hörghurutot, köhögést, megfázást, influenzát, tüdőgyulladást és húgyúti fertőzéseket okozhatnak, tehát növényi antibiotikum.

Emésztésserkentő

Igen jó hatással van az emésztésre, mivel segít a bélnek az emésztőenzimek kiválasztásában. Emellett serkenti az étvágyat is.

Gyulladáscsökkentő

A torma serkenti a vér áramlását a bőr felületén, valamint a gyulladt területeken, segítve ezzel a fejfájás megszüntetését. Helyileg alkalmazható az izomfájdalmak, az ízületi gyulladások és kellemetlenségek enyhítésére. Rágás közben enyhítheti a fogfájást is. Elmondhatjuk, hogy fájdalomcsillapító hatású.

Segíti a fogyást

A diétázók kedvence is lehetne, mivel nagyon alacsony a kalória-, de magas a rosttartalma. 50 gramm tormában csupán 25 kalória van, 5 gramm szénhidrát, 1,5 gramm rost és 0,5 gramm fehérje.

Egy ősi bölcsesség szerint a torma különösen azokban a hónapokban igazán hatékony, amelyeknek a nevében ,,r” betű van. Így tehát a január, a február, a március, az április, a szeptember, az október, a november és a december hónapok azok, amelyekben mindenképpen érdemes tormát fogyasztani.

Ha jól végig gondoljuk, akkor mindez a népi bölcsességek hosszú évek/évtizedek tapasztalatai alapján fogalmazódtak meg, mert ezek a hónapok azok, amikor nagyobb terhelésnek van kitéve a szervezetünk, hiszen a télből megyünk a tavaszba, a nyárból pedig az őszbe és a télbe.

Végül 4 tormarecept az egészségért és méregtelenítésért

Az ősi népgyógyászat még több feledésbe merült tapasztalatának, amelyeket a modern tudomány már rég idejét múltnak tartott, további felhasználási lehetőségeit állapították meg.

Torma recept nátha ellen

Tormát reszelnek, kis időre pohárral letakarják, s amikor a nagy ereje már elment, beleszagolnak, inhalálnak.

Gyakran alkalmazzák köhögés, légcső- és hörghurut, influenza esetén, háromszor napjában egy kávéskanálnyi mézzel kevert, reszelt tormát vagy tormateát.

Asztma ellen a reszelt, ecetes torma könnyíti a légzést, a felköhögést elősegíti. (Eckstein, Flamm és mások szerint a mézzel kevert torma elfolyósítja a sűrű, tapadós nyálkát, csillapítja a köhögést. Ez a gyógyító hatás nemcsak hurutra szorítkozik, hanem asztmatikus állapotokban is kedvező.)

Így használd a tormát bélbetegségek ellen

Ide tartozik még az is, hogy a frissen préselt tormaprésnedv vastagbélgyulladás (colitis) és olyan bélbetegségek gyógyszere, amikor rothadásos, erjedéses állapot van a belekben: felfúvódás, fokozott gázképződés, renyhe bélműködés, gyomornedv elválasztási zavarok, hasmenés.

Hogyan segíthet a torma veseproblémák esetén?

Willfort ajánlata szerint a hólyag- és vesemedence-gyulladás gyógyszere háromszor napjában egy evőkanálnyi frissen reszelt, egy kevés borecettel és mézzel kevert torma.

Fokozatosan növeld fel az adagodat 1-1 evőkanálnyira, először csak 1-1 mokkáskanállal kezdd.

Egy csapott evőkanálnyinál nem ajánlatos nagyobb mennyiség bevétele, mert a vesék túlterhelésével ártalmára lehet annak, akinek gyengébb a veseműködése.

Torma receptek külsőleg

A tormát külsőleg alkalmazva a testfelület vérellátása fokozódik, mert az ereket tágítja. Ezért eredményes

  • izomreuma,
  • túlerőltetés okozta izomfájás,
  • izomgyulladás,
  • derékfájás,
  • ízületi fájdalmak,
  • idült ízületi gyulladás,
  • idegfájdalmak esetén.

Végül néhány külsőleg használható népi recept:

  • Reszelt torma tiszta ruha közé téve (vászonzacskóba) derékfájás ellen.
  • Üvegbe ecetet öntenek a reszelt tormára: izomfájdalom (izomgyulladás) bedörzsölőszere.
  • Feldarabolt tormagyökér főzetével először gőzöl, azután megfürdik benne a reumás beteg.
  • Torma, ecet, liszt összekeverve, ruha között: ízületi fájdalom enyhítésére. 10-15 percig, hagyjuk fent. Érzékeny bőrnél előfordulhat, hogy égető érzést okoz a bőrön. Ekkor azonnal vedd le.
  • Fejfájás ellen frissen reszel torma (pép) kendőben a tarkóra helyezve.

Arra vigyázz, hogy…

Külsőleg használva mindegyik esetben vigyázz, hogy túl nagy adagban, túl hosszú ideig alkalmazva a bőrizgató hatás a hólyagképződésig fokozódhat. Fokozatosan szoktasd hozzá a bőrödet.

Belsőleg alkalmazva ugyan ez igaz. Mindig kis adagokkal kezdd el belsőleg is alkalmazni. Először jó, ha csak egy fél mokkáskanállal kezded. Főleg, ha gyomorfekélyed van!

Hasznosnak találtad a postot?

Jelöld kérlek, hogy mennyire tetszett

Átlagos értékelés 0 / 5. Szavazatok száma: 0

Legyél az első, aki értékeli ezt a blogot.

Ha hasznosnak találtad a bejegyzést...

Kövess minket a közösségi portálon!

Sajnálom, hogy a post nem volt elég hasznos számodra!

Segíts, miről olvasnál még a témában.

Írd meg kérlek, hogy mit hiányoltál a bejegyzésből?

Küldd el az e-mail címed és…

Minden héten küldünk neked egy új receptet

Küldés előtt jelöld be kérlek...

12 + 7 =

Legfrissebb blogjaink

Pin It on Pinterest

Share This

Ha tetszett...

Kérlek oszd meg az ismerőseiddel is!